Badanie konsekwencji politycznych systemów wyborczych
WNoPiB jest wiodącym ośrodkiem naukowym w Polsce w zakresie badań nad wpływem systemów wyborczych na partie polityczne oraz zachowania wyborców. Spośród wielu efektów badań naukowych potwierdzonych licznymi publikacjami, aplikacjami oraz współpracą pracowników z innymi ośrodkami badawczymi i instytucjami państwowymi, takimi jak Państwowa Komisja Wyborcza, można wskazać te o szczególnym znaczeniu dla rozwoju nauki o systemach wyborczych.
- Badania nad mieszanymi systemami wyborczymi na świecie.
- Badanie zjawiska głosów nieważnych. Problem ten nabrał znaczenia po wyborach samorządowych w 2014 r., gdy bardzo wysoki odsetek głosów nieważnych doprowadził do dymisji PKW oraz wątpliwości co do uczciwości wyborów. Dzięki współpracy Fundacji im. Stefana Batorego z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych, grupa badaczy z UW, UJ i UMK przeprowadziła bezprecedensowe w skali światowej badanie kart z tych wyborów na reprezentatywnej próbie obwodów głosowania. Wyniki badania nie potwierdziły fałszerstw systemowych. Jako przyczynę aberracji wskazały format karty zbroszurowanej. Wywołało to impuls do podjęcia działań zmierzających do reformy karty wyborczej przez PKW w drodze szerokich konsultacji społecznych, co stanowi dobry przykład badań o dużym znaczeniu społecznym (uczciwość procesu wyborczego).
- Badania zachowań elektoratu w eurowyborach, takich jak EUvox2014, a także projekt badawczy analizujący „Partycypację wyborczą Polaków w wyborach do Parlamentu Europejskiego” sfinansowany przez Biuro Informacyjne PE.