– Chciałbym, aby postulat odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie stał się jednym z fundamentów naszej uniwersyteckiej pracy, a także jednym z najważniejszych celów działania całego Uniwersytetu – mówił podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.
Tradycyjnie przed rozpoczęciem uroczystości, o godz. 10:15, członkowie Senatu UMK – przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej – złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
Wydarzenia w Auli otworzyło wystąpienie JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokali. Rektor nawiązał do trwających wciąż obchodów Roku Kopernikańskiego, których kulminacją był Światowy Kongres Kopernikański organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk:
– Nadrzędnym celem, jaki stawialiśmy sobie, przygotowując się do obchodów jubileuszu, było pokazanie, że Mikołaj Kopernik, żyjący pół tysiąca lat temu, to postać, która wciąż może inspirować i pomagać nam w naszych codziennych wyborach – mówił rektor. – W pierwszej kolejności odnosimy to do jego odważnej obrony prawdy. Dla nas, Uniwersytetu, który nie tylko nosi imię Kopernika, ale także przyjął za motto jego wyzwanie, by "We wszystkim szukać prawdy", to sprawa oczywista. Znamy swoje obowiązki jako ludzie nauki, którzy poświęcają życie szukaniu prawdy o świecie i rządzących nim prawach i którym nieobce są Kopernikańskie dylematy pojawiające się zawsze tam, gdzie trzeba zanegować wiedzę swoich mistrzów, przełamać własne ograniczenia, wyjść poza zakreślone horyzonty, narazić się na niezrozumienie. Chciałbym, abyśmy u progu nowego roku akademickiego pamiętali o jeszcze jednym, nie zawsze tak oczywistym, elemencie dziedzictwa Kopernikańskiego – o odpowiedzialności za losy społeczeństwa, w którym działamy.
W nawiązaniu do świadomej i zaangażowanej postawu Uniwersytetu JM Rektor przedstawił nową prorektor ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym – prof. dr. hab. Aldonę Glińską-Neweś z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, która pełni tę funkcję od 1 października.
Ważnym punktem uroczystej inauguracji była immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentów i studentek I roku. Do naszej wspólnoty dołączyli również uczniowie i uczennice rozpoczynający naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.
Początek roku akademickiego był również okazją do wręczenia tytułów "Najlepszego Absolwenta", "Najlepszego Studenta" i "Najlepszego Studenta-Sportowca" oraz "Najlepszego Ucznia ULO".
Najlepszą absolwentką UMK w minionym roku akademickim została mgr inż. Katarzyna Pianka, która studia stacjonarne II stopnia na kierunku chemia ukończyła ze średnią 4,93.
Za najlepszą studentkę UMK w minionym roku Senat uznał Julię Śmigelską z IV roku studiów jednolitych magisterskich na kierunku grafika (specjalność projektowanie graficzne) na Wydziału Sztuk Pięknych. Studentka w poprzednim roku akademickim uzyskała średnią ocen 5,0, a także Stypendium Rektora.
Tytuł "Najlepszego Studenta-Sportowca UMK" w roku akademickim 2022/2023 otrzymała Barbara Streng, studentka Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK w Bydgoszczy na kierunku fizjoterapia. Laureatka jest czołową polską wioślarką, która z powodzeniem reprezentuje barwy kraju na arenie międzynarodowej w konkurencjach czwórka podwójna kobiet oraz czwórka podwójna mix.
Tytuł "Najlepszego Ucznia Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego" trafił do Mikołaja Napieralskiego, ucznia klasy IV o profilu biologiczno-chemicznym, który w minionym roku szkolnym uzyskał średnią ocen 5,09 oraz zdobył tytuł laureata Olimpiady Historycznej i Olimpiady Artystycznej.
Podczas inauguracji wręczono również puchar zwycięzcom Copernicady – wydziałowej olimpiady. Trofeum po raz siódmy wywalczył Wydział Prawa i Administracji.
Wykład inauguracyjny pt. "Studiowanie w czasach sztucznej inteligencji" wygłosił prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.