Fides et Ratio

25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

W najbliższy piątek – 7 czerwca 2024 r. – Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Miasto Toruń i region kujawsko-pomorski świętować będą 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II. Z tej okazji prof. Michał Białkowski zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Fides et Ratio. Przesłanie św. Jana Pawła II do ludzi nauki 25 lat później”. Wydarzenie to zainauguruje obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz uroczystości rocznicowe w regionie.

„Celem konferencji jest ukazanie bogactwa, interdyscyplinarności oraz aktualności słów wypowiedzianych ćwierć wieku temu do przedstawicieli świata nauki. Głos zaproszonych znakomitych gości – przyjaciół i współpracowników św. Jana Pawła II oraz grona naukowców – jest dziś szczególnie ważny. Chcemy bowiem nie tylko przypomnieć myśl i nauczanie Wielkiego Papieża – Polaka, ale przede wszystkim przekazać młodemu pokoleniu zaproszenie do poznania Jego życia i dzieła” – mówi prof. Michał Białkowski, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji.

Konferencja obradować będzie w czwartek – 6 czerwca 2024 r. o godz. 9.00 w Sali Prezydenta Władysława Raczkiewicza (I piętro) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, plac Teatralny 2.

Inicjatorem i gospodarzem wydarzenia jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, a współgospodarzami – obok Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego – bp prof. Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej: Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski oraz JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala. Organizację wydarzenia powierzono Klubowi Inteligencji Katolickiej w Toruniu.

Honorowy Patronat nad obradami konferencji objęli: abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; bp prof. Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Prof. Michał Białkowski, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji, jest historykiem i politologiem, pracownikiem Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, autorem wielu publikacji poświęconych Karolowi Wojtyle–Janowi Pawłowi II, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, dziejom Soboru Watykańskiego II oraz Kościoła katolickiego w Polsce i w Europie. Naukowiec od 2023 r. kieruje zespołem naukowo-badawczym przygotowującym pierwszą polską źródłową biografię Karola Wojtyły obejmującą okres krakowski (1938–1978).

Już dziś zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu naukowym.

Program obrad